A.GrīnbergsA.LeitisA.PuikāneB.BaikaE.GredzensI.CimermaneKalnalammiku apmetnes vietaKalnalammiku upurakmensLambitas upurakmensMetsekulas upurakmensProjekts "Kulta identitāte"
Valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis (VKPAI 2456). 3,95 m garš, 2,90 m plats, 1,10 m augsts; apkārtmērs 10,90 m, tilpums 5 m3. Garenass orientācija 160 grādi, kas ir gandrīz Z–D virzienā un atbilst ledāja kustības virzienam, līdz ar to akmens neapšaubāmi atrodas savā sākotnējā vietā. 1978. gadā to atklāja Valmieras novadpētniecības muzeja ekspedīcija. Ap akmeni konstatēts kultūrslānis (mūsu ēras 2. g.t. 1.–2. gs.). Akmens virsmā orientējoši bronzas laikmetā ieveidotas 40 sfēriskas bedrītes. Gandrīz visas (izņemot divas) bedrītes izveidotas pret A vērstajā akmens virsmā. (A. Grīnbergs, 2010) Ap akmeni vērojama tumša zeme, kurā var atrast sīkas trauku lauskas, galvenokārt no ripas traukiem. Acīmredzot šeit, upes krastā, atradusies vēlā dzelzs laikmeta apmetne. Kā stāsta Austra Puikāne (dzīvo Irbītēs, bij. Arakstes krogā, 77 g. v.), kas dzimusi un augusi Kalnalammikās, pie paša akmens lejā bijusi aka. Ap 1936.–1937. gadu te, kaut ko rokot, uzgājuši zemē koka grodus. (I. Cimermane, 1979)
Kā stāstīja Ernests Gredzens, trīsdesmitajos gados akmeni apskatījuši kādi muzeja darbinieki no Rīgas. Pēc viņu apmeklējuma māju saimnieks ap akmeni racis un atradis akas grodus. Gribējuši akmeni tur novelt, bet nav varējuši. Vēlāk meliorācijas darbos atkal mēģinājuši akmeni izkustināt, bet atkal nav varējuši. Akmens saukts arī par Lambitas, agrāk Metsekulas upurakmeni. Stāsta, ka zem akmens bijis avotiņš, kurš vēlāk izzudis. Kādreiz avotiņi esot bijuši gar visu Rūjas krastu, bet pēc meliorācijas tie izzuduši. (No A. Leiša 1978. gada ekspedīcijas piezīmēm)