Vietējas nozīmes arheoloģijas piemineklis (VKPAI 164). Gulbju krustakmeni dēvē arī par Tabakdozi. Akmens ir mākslīgi apskaldīts, stabveidīgs (augstums 1 m). Tā nolīdzinātajā priekšpusē iekalts krusts. Krusta pamatne iekalta dziļāk nekā pārējās krusta līnijas un veido nelielu iedobumu — „tabakdozi”. Tas ir samērā neliels akmens. Paslēpies kokos (sanāca divreiz pabraukt garām, lai arī tas atrodas ceļa malā). Virsū labi saskatāms krusts un īpatnēja iedobe (tās dziļums apm. rādītājpirksta garumā).
Pierakstīti folkloras materiāli līdz šim nav atrasti. Vietējie iedzīvotāji nezina neko pastāstīt par objektu. Nostāsts liecina, ka Gulbju Krustakmens uzlūkojams par senu piemiņas akmeni kāda traģiska notikuma atcerei (J. Urtāns, 1990., 65.–66. lpp.).
Cik Jānis atceras no mātes un vecāsmātes nostāstiem, blakus bijis tornis un baznīca (tas, iespējams, izskaidro krustu). Savukārt par dobumu ir leģenda, ka te garāmbraucot nomiris kāds vīrs no tabakas devas trūkuma (no tā arī otrs nosaukums — Tabakdoze). Jānis ar citiem puikām tur likuši cigaretes.
Satur informāciju no projekta:
Added by
www.latvijas-pilskalni.lv, www.senvietas.lv un hillforts.eu izveidotājs un uzturētājs.