Atrašanās vieta
Valsts: Latvija
Reģions: Kurzemes
Novads: Aizputes
Pagasts: Kazdangas
Citas norādes uz atrašanās vietu
Alokstes upes labajā krastā, 100 m uz A no Kazdangas (Valātas) pilskalna, lapu koku mežā starp divām upes labā krasta sāngravām un pļavu.
Koordinātes
lat=56.7073333333, lon=21.74465
56° 42′ 26″ N, 21° 44′ 40″ E
Apraksts
Baznīcas kalns (pilskalns) pie Kazdangas pilskalna izveidots dabiski tam piemērotā vietā. Trijās pusēs kalna jeb pamatkrasta palikšņa jeb izcilņa nogāzes ir dabīgi stāvas. Tikai DA pusē, kur tas savienojas ar apkārtnes līdzenumu, kalns ir nodalīts ar pusloka formas grāvi un valni. Diemžēl senāk ilgstošas aršanas rezultātā valnis ir daudz bojāts un mūsdienās izskatās stipri izplūdis. Starp grāvi un valni konstatētas arī terases paliekas, kas, iespējams, iezīmē ieejas vietu. Cita neliela terase atrodama arī 3 m zem plakuma līmeņa kalna lēzenākajā ZA galā. Kopumā pilskalna plakums ir plāna skatījumā trīsstūra formas un tā platums ir no 20 līdz 40 metriem, bet garums līdz 60 metriem.
Stāstījums
Baznīcas kalns (pilskalns) pie Kazdangas pilskalna zināms kopš 1923. gada, kad, aprakstot Kazdangas pilskalnu, to minējis pilskalnu pētnieks Ernests Brastiņš. Plašāku Baznīcas kalna aprakstu pirmais sniedzis pētnieks K. Rozītis. Lai arī kalnā kultūrslānis nav konstatēts, tā izlīdzinātais plakums un mākslīgi veidotie nocietinājumi liecina, ka šajā vietā senāk atradies kāds Kazdangas pilskalna papildu nocietinājums. Tai pašā laikā Baznīckalna nosaukums pieļauj arī iespēju, ka šajā kalnā bijusi pilskalnam atbilstošā kulta vieta, kas kādu nezināmu, bet drīzāk drošības iemeslu dēļ nocietināta.
Pievilcība
Neliela
Pieejamība
Samērā viegli pieejams. Nav norādes zīmes. Objekts atrodas krūmainā mežā.Var būt sarežģīti atrast, jo nav labu taku. Jādodas kājām pa mežu 100 m uz A no Kazdangas (Valātas) pilskalna, lapu koku mežā.
Infrastruktūra, menedžments, ērtības
Netiek veikti nekādi speciāli objektam piegulošās teritorijas labiekārtošanas vai uzturēšanas darbi. Nav norādes zīmes.
Informācija uz vietas
Informatīvā stenda nav
Kapacitāte
10 – 40
Publicitāte
Zināms
Juridiskais statuss
Privāts
Komentāri
Plašāka informācija par senvietu atrodama grāmatā „Latvijas rietumu daļas jaunatklātie pilskalni” (J. Urtāns, J. Asaris, R., 1998.).
Ārējas saites:
- Kazdangas Roņu Baznīcas kalns