1972. gadā arheologs Jānis Apals izdarīja arheoloģiskos izrakumus Vaives Lazdiņu uzkalniņā, Lielā Lazdiņu ezera austrumu krastā, kuru gaitā atklājās savdabīgas akmeņu konstrukcijas un zemē ieraktas, ar pelniem un oglītēm jauktu smilti aizpildītas bedres, uz neliela akmens novietotas dzelzs senlietas — uzmavas cirvis, kalts, divi šķēpu gali, izkapts un īlena fragmenti, mazliet tālāk — dzelzs nazis ar liektu muguru. Uzkalniņa ziemeļrietumu daļā akmeņu riņķim no iekšpuses piekļāvās neliela, no apaļiem akmeņiem sakrauta taisnstūrveida platforma. Uz tās atrada trīs nelielus cilvēka galvaskausa fragmentus — no sejas daļas, paura un pamatnes. Uzkalniņa vidū pie centrālās bedres atrastās senlietas datējamas ar m.ē. 1. g.t. otro ceturksni — agro dzelzs laikmetu. Lazdiņu kalnā neatrada ne skeletkapus, ne ugunskapus to tradicionālajā veidā, tādējādi var uzskatīt, ka šajos izrakumos J. Apals atklājis iespējamu senu kulta vietu. (J. Apals. Arheoloģiskie pieminekļi GNP. 1986.) Objekts atrodas Gaujas Nacionālā Parka un Natura2000 teritorijā.
Rakstu avotu par vietu nav, bet profesors Jānis Klētnieks, pamatojoties uz arheoloģiskajiem izrakumiem, secina, ka šis ir kenotafs — svešumā miruša vadoņa piemiņai veidots tukšais kaps. Kā dzied latviešu tautasdziesmā: „Lai neguļ mani kauli, lai guļ mans zobentiņš.” Apals to datē ar agro dzelzs laikmetu — līdz 4. gs. Šī ir unikāla vieta. Nav citu tik agra laikmeta vietu Vidzemē.
J.Klētnieks var būt nekorekti norādīts kā dažu fotogrāfiju autors. Foto autorības informācija no projekta “Kulta identitāte”.
Nav saprotams, kāpēc šis objekts nav atrodams mantojums.lv …
Projekta “Kulta identitāte” arhīvs
Projekta “Senvietas.lv” arhīvs
Foto: G.Kalniņš. 03.10.2020.g. Apmeklēts kopā ar L.Kalniņu un novadpētnieku I.Loginu pēc talkas Kvēpenes pilskalnā.
Satur informāciju no projekta:
Added by
www.latvijas-pilskalni.lv, www.senvietas.lv un hillforts.eu izveidotājs un uzturētājs.