Šķērstēnu Baznīckalns atrodas ap 20 m uz ZR no Šķērstēnu Pilskalna, aiz nelielas pāržmaugas. Baznīckalns ir gareni ieapaļš (20 x 17 m) uzkalns. Tam ir izcili ainavisks novietojums plašas ielejas malā. Baznīckalnu iezīmē uz tā skraji augoši bērzi un priedes. Attiecībā pret plato, respektīvi, pret Z Baznīckalns ir 2–3 m augsts, pret ieleju, respektīvi, pret D tā augstums ir daudz lielāks. Šajā pusē ir vairākas senas, tagad nelietotas un aizaugušas grantsbedres. Baznīckalna centrālajā daļā ir divas tagad aizaugušas bedres, kas varētu būt nesenāki mantraču rakumi; kalniņā ir arī agrāku laiku, tagad aizmilzušu rakumu vietas. Zemes sastāvs — cieta, mālaina smilts zeme. Baznīckalna novietojums līdzās pilskalnam uzskatāms par raksturīgu Latvijas svētkalnu novietojumu. Baznīckalns saistīts ar folkloras drumslām par tā agrāko sakrālo nozīmi. Šķērstēnu Pilskalns jau agrākos laikos ir stipri noarts, un tā datējums un, iespējams, arī atbilstošā Baznīckalna datējums nav zināms.
„Pilskalns atrodas nepilnu km no bijušās Šķērstēnu pusmuižas, uz DR, kur tikai pāris simtu metru no Rīgas–Madonas lielceļa uz dienvidiem, 60 m uz ZR no pilskalna piekājes atrodas nedaudz ovāls 20 x 17 m, 3 m augsts lapu kokiem apaudzis pauguriņš — Baznīcas kalns. Šis ir viens no skaistākajiem Baznīcas kalniem — īsts izpušķojums vienmuļajā augstienes malā. Pauguriņš ir tik glīts, ka būtu tīri neticami, ka tas izrādītos pilnīgi dabīgs veidojums. Kalniņš sastāv no mālainas, cietas smilts zemes. Tajā ir izraktas vairākas ziņkārīgo meklētāju bedres, viena vēl tīri svaiga. Kāds zēns skolnieks no Šķērstēnu muižiņas teica — viņa vectēvs esot stāstījis, ka pie Baznīcas kalna arot var manīt sena bruģēta ceļa vietu. Vecais Zemgaļu (kaimiņu mājās) saimnieks stāstīja — esot stāstīts, ka Baznīcas kalnā senos pagānu laikos esot noturēti dievvārdi.” (P. Stepiņa 1942. g. 31. augusta ziņojums. Glabājas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Arheoloģijas departamenta arhīvā.)
Šķērstēnu Pilskalnam un Baznīckalnam var pieiet, ejot pāri ganībām no Ērgļu šosejas puses, pie kuras par pieminekļiem nav nekādu norāžu. Vistuvāk pieminekļiem ir jaunbūvēta māja pie pašas Ērgļu šosejas, tomēr ceļš uz mājām slēgts ar sētu un vārtiem, mājas, šķiet, nav pastāvīgi apdzīvotas. Līdzās Baznīckalnam un Pilskalnam ir vairākas svaigi uzmestas īpašumu kupicas. No šosejas Baznīckalns nav redzams, to aizsedz koku skupsnas.
Satur informāciju no projekta:
Added by
www.latvijas-pilskalni.lv, www.senvietas.lv un hillforts.eu izveidotājs un uzturētājs.