Papildmateriāli:
- Rekomendācijas seno svētvietu apsaimniekošanai: Rīgas plānošanas reģions
- Projekta “Kulta identitāte” tūrisma karte
Zāģeru Velna akmens — gneiss ar rupjiem, baltiem kalcīta graudiem — atrodas Amulas labā krasta sāngravas dibenā. Pa gravu tek neliels strautiņš. Sarkanīgais, šķautņainais akmens ir ar stāvām malām, apaudzis ar zaļu sūnu, tā pakāji apskalo strauts. Akmens garums ir 5,0 m, platums 3,0 m, augstums 3,0 m, apkārtmērs ap 15 m, tilpums ap 30 m3. Akmens virspusē iekalts krusts ar urbumu centrā. Krusta zaru garums ir 0,4 m. Domājams, ka tā ir sena robežzīme, jo grava, kurā atrodas akmens, ir agrākā pagastu robeža un, domājams, arī īpašumu robeža. Taisnā līnijā netālu otrpus Amulai atrodas cits svētakmens — Mazskudru Velna papēdis. Šķiet, ka Zāģeru Velna akmeni un Mazskudru Velna papēdi vieno mitoloģiskās teikas par Velna pūlēm salaist kopā Imulas un Amulas upes. Pēdējos gados Zāģeru Velna akmens iesaistīts Grāla kausa meklētāju aktivitātēs.
„Innīšu lejā, kur Imula un Amula saiet vistuvāk kopā, Velns esot gribējis salaist abas upes kopā, bet gailis aizdziedājis, iztraucējis. Velnam bēgot izbirušas smiltis, un tās palikušas starpā. Velna pēdas vēl redzamas uz akmeņiem Zāģeru lejā.” (Latvijas Folkloras krātuve 1835, 3747)
Par Zāģeru Velna akmeni citādi informatīvi bagātīgajos Kandavas informācijas stendos ir tikai vispārējas norādes, tuvāku zīmju vai norāžu akmens uzmeklēšanai nav, un nezinātājam to atrast būs visai grūti. Uz Zāģeriem ved nelietots vai mazlietots mednieku meža celiņš; apmeklējuma reizē pāri celiņam bija nokritis liels koks un uz akmeni liels gabals bija jāiet kājām. Akmens apkārtni, respektīvi, gravas dibenu iecienījušas meža cūkas, kas te vārtās dubļos un ir iestaigājušas daudzas taciņas. Aizaugošajās pļavās ap Zāģeriem ir sabūvēti daudzi mednieku torņi.